Matky čoraz viac začínajú myslieť na ekologické pranie.

Ekologický životný štýl je zrejme daný materským pudom chrániť svoje deti pred ohrozením.

Čoraz viac si privykáme zmenám v stravovacích návykoch. Prechádzame na bio potraviny. Redukujeme spotrebu látok, ktoré sú prírode cudzie a násilne predlžujú životnosť potravín.

Tento trend - ekologický a zdravý životný štýl je viditeľný nielen v stravovaní ale viac a viac v iných sférach života. Sme viac pripravený venovať pozornosť ochrane prostredia v ktorom žijeme.

Za naše peniaze požadujeme nielen kvalitné produkty ale častejšie produkty, ktoré nespôsobujú záťaž prírode a následne  nám samím. 

Áno,  je to správny prístup ! Aj keď si od matiek vyžaduje väčšiu mieru opatrnosti pri výbere výrobku, ktorý bude jej rodina používať. Nejde pritom len o potraviny, ale aj o výrobky denného používania ako napríklad pracie a čistiace produkty do domácnosti.

Ženy požadujú účinnosť teda schopnosť  vyprať zašpinené prádlo alebo vyčistiť špinavú plochu v kuchyni, prípadne inde v byte.

Pri nákupe vyberáme tie prostriedky, ktoré sú jemné voči pokožke. Nejde len o to, že deti nám často trpia rôznymi dermatologickými problémami.   Jednoducho nechceme aby pokožka člena domácnosti bola vystavovaná kontaktu s iritujúcimi látkami, ktoré so sebou prinášajú vysušenie pokožky. To je často zdrojom zápalov či s tým spojených  iných kožných starostí.

Áno, pri nákupe nás tiež zaujíma cena. Prečo neušetriť keď sa to dá. Na pranie ako aj čistenie vynakladáme nemalé čiastky. Keď si uvedomíme ako často perieme, ako často sypeme drahý prášok do pračky plus ešte aviváž.

Čo na to hovorí príroda ? Mnohé chemikálie používané v bežných chemických pracích prostriedkoch sa v čističke odpadových vôd neodfiltrujú. Kam idú .....? Ale nie, tá predstava je jasná. Okrem toho,   každá fľaša žije svojim životom po tom keď s nej už vyminieme obsah. Jej púť nie je vždy taká, ako by sme chceli. Koľko pracích prostriedkov ste spotrebovali minulý rok? Koľko z to bolo plastových fliaš ? Starať sa o životné prostredie má zmysel a práve dnes viac a viac.

Angličania prišli na trh so zaujímavým výrobkom. Firma Ecoegg ltd vyvinula v roku 2008 pracie vajce – Laudry egg, ktoré perie na báze pracích minerálov.         

Je to šikovný výrobok, nakoľko perie účinne biologicky znečistené prádlo až do 60 C vrátane. Čo je fakticky prevažná väčšina prádla, ktoré denne perieme. Pracie vajíčko je určené na bežné každodenné pranie. Svoju úlohu si zodpovedne plní. Vyperie zašpinené prádlo po deťoch, ktoré naozaj málo dbajú na to či im jedlo nepristane na oblečení, alebo počas voľného času šantia užívajúc si svoj čas.

Výrobky Ecoegg sú určené tím zákazníkom, ktorý preferujú pranie, jemné voči pokožke. Mnohé rodiny zápasia s dermatologickými problémami respektíve so suchou pokožkou. Ak pokožku vystavujeme vysušeniu spôsobíme jej praskanie. Následne takto oslabená pokožka stráca svoji schopnosť odolať dermatologickým problémom.

Potom záujem prať tak aby vyprané prádlo nespôsobovalo vysychanie e pokožky môže prameniť aj od ľudí ktorý takéto kožné problémy zatiaľ nepociťujú. Jednoducho preventívne.  Výrobky Ecoegg sú certifikované autoritou Allergy UK, ktorá združuje výrobcov výrobkov pre alergikov v UK.

Pranie týmto pracím prostriedkom prináša značnú finančnú úsporu. Koľko ročne miniete na pracie prášky a povedzme aviváž ? Ale predstavte si, že by ste mohli minúť povedzme len 18 € na celý rok.

Pracie vajce Ecoegg 210 je určené na 210 praní. Rodina priemerne perie prádlo 210 krát za rok. Samozrejme ak Vaša rodina perie viac tak toto časové ohraničenie je pre Vás iné.  Avšak vráťme sa ku nášmu praciemu vajíčku. Ecoegg je prací prostriedok, ktorý naplníte pracími peletami. Počas roka vajíčko otvoríte a skontrolujete biele pracie pelety. Ak sú malé jednoducho ich doplníte novým vrecúškom, ktorý ste si zakúpili  v balení EE210. Ak pellety miniete nevadí zakúpite si u nás už len náhradné pellety, ktoré potom dopĺňate.Používanie pracieho prostriedku Ecoegg nie je to komplikované stačí vložiť vajíčko s peletami do bubna práčky a prať!

Pri praní dbajte len na dve dôležité veci:

- nedávajte príliš veľa prádla do pracieho bubna. Celkom stačí do 5 kg bubna dať 4kg prádla. Ale veď to je pravidlo, ktoré platí pri praní s akýmkoľvek pracím prostriedkom.

- neperte pri teplotách nad 60  C

Pre tých ktorí, už poznajú pranie pracím prostriedkom Ecoegg doporučujeme pracie vajíčko na 720 praní za 30€

Nemenej dôležitý je ekologický aspekt pracieho prostriedku Ecoegg. Šetrí množstvo jedno rázových nerecyklovateľných plastov, ktoré by ste museli zakúpiť ak by ste kupovali bežný prací prostriedok. Povedzme prací gel alebo prášok. Eco egg je vyrobený z recyklovateľného plastu. Je predávaný v ekologických kartónoch s popisom pri ktorom boli použité ekologické farby.

 

 

 

Pripravil: BS